Henry’s Mare’s Leg lever action pistol is a cut-down, modified version of the repeating rifle, and can be holstered like a pistol but fired with the speed of a lever-action rifle. The handcrafted American Walnut stock is cut to the exact specification and the large loop lever, coupled with the legendary crisp Henry action, makes it easy for you to enjoy those rapid-fire repeating shots. This model has a 12.9″ barrel chambered in 45 Colt and has a polished brass metal finish.
Henry H006GCML Mare’s Leg Side Gate 45 Colt (LC) 5+1 12.90″ Blued Octagon Barrel, Polished Hardened Brass Rec, American Walnut Furniture, Large Loop Lever, Adj. Sight
$1,125.99
34 in stock
| Weight | 6.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.20 × 6.60 × 2.00 in |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| Weight | 5.79 lbs |
| Barrel Length | 12.90" |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Safety | Transfer Bar |
| Action | Lever |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| Barrel Length Range | 12" to 12.99" |
| OAL | 25" |
| Sights | Brass Bead Front/Adj Semi-Buckhorn Rear |
| Metal Finish | Brass Receiver/Blued Barrel |
| Stock Material | Wood |
| UPC | 619835060754 |
| MPN | H006GCML |
| Brand | Henry |






Reviews
There are no reviews yet.