Charter Arms Pitbull features an unique design which provides a dual coil spring assembly located in the extractor which allows for easy cartridge insertion and retention in every chamber of the revolvers cylinder. This system allows the shooter ease of ejecting spent cartridges for immediate reloading. Features fixed front and adjustable rear sights.
Charter Arms 79960 Pitbull Large 9mm Luger, 5 Shot 6″ Matte Stainless Steel Barrel, Cylinder & Frame w/Black Finger Grooved Rubber Grip
$531.99
Out of stock
| Weight | 3.0750 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.10 × 9.60 × 3.20 in |
| Caliber | 9mm Luger |
| Weight | 25 oz |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| FireArm | yes |
| Barrel Length Range | 6" to 6.99" |
| Hammer Style | Exposed |
| Barrel Length | 6" |
| Action | DA/SA |
| Frame Description | Matte Stainless Steel |
| Frame Size | Large |
| Capacity | 5 |
| Sights | Fixed Front/Adj Rear |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Cylinder Finish | Matte Stainless |
| Grips | Black Finger Grooved Rubber |
| UPC | 678958799606 |
| MPN | 79960 |
| Brand | Charter Arms |






Reviews
There are no reviews yet.