Charles Daly 1911 Field Grade 45 ACP features a 5″ steel barrel and frame with Picatinny rail. Includes magazine.
Charles Daly 440.178 1911 Field Grade Full Size Frame 45 ACP 8+1 5″ Stainless Steel Barrel, Color Case Serrated Steel Slide, Frame w/Beavertail, Checkered Walnut Grip
$662.99
Out of stock
| Weight | 2.8400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.60 × 7.10 × 1.70 in |
| Frame Finish | Color Case |
| FireArm | yes |
| Slide Description | Serrated |
| Caliber | 45 ACP |
| Action | SAO |
| Sight Configuration | Blade Front/Dovetail Rear |
| Capacity | 8+1 |
| Barrel Length | 5" |
| Grips | Checkered Walnut |
| UPC | 8053800946711 |
| MPN | 440178 |
| Brand | Charles Daly Chiappa |






Reviews
There are no reviews yet.