Spike’s Tactical Crusader is a balanced, lightweight, reliable every man fighting rifle. The chrome moly vanadium, lightweight barrel is chrome lined with 1/2×28 threads and mil-spec phosphate coated. Its upper receiver is constructed of 7075-T6 with a free-floating 12″ M-Lok rail and Magpul MBUS sights, while the lower has a low shelf, RDIAS compatibility, Crusader logo, and Q.D. attachment points. The mid-length gas tube has a black nitride finish inside and out. The Magpul CTR stock features an extended butt pad with a 6-position mil-spec buffer tube and Spike’s pro grip. The Crusader also features a single-stage Spikes Tactical battle trigger, ambidextrous safety and includes a hard case.
Spikes STR5525M2D Crusader 223 Rem,5.56x45mm NATO 14.50″ No Magazine Black Hard Coat Anodized 6 Position Magpul CTR Stock
$1,530.99
Out of stock
| Weight | 13.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 47.20 × 14.10 × 12.90 in |
| Trigger | Single-Stage |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| FireArm | yes |
| Safety | Ambidextrous |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Barrel Description | Chrome Moly Vanadium |
| Stock Description | 6 Position Magpul CTR |
| Weight | 6.20 lbs |
| OAL | 32"- 35" |
| Twist | 1:7" |
| Hand | Right |
| Muzzle | Threaded |
| Capacity | No Magazine |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length Range | 14" to 14.99" |
| Sights | Magpul MBUS Front & Rear |
| Receiver Material | 7075-T6 Aluminum |
| Barrel Length | 14.50" |
| Action | Semi-Auto |
| Metal Finish | Black Hardcoat Anodized |
| UPC | 810083266541 |
| MPN | STR5525M2D |
| Brand | Spikes |






Reviews
There are no reviews yet.