Browning’s BT-99 break action is an ideal competition shotgun for clay & trap shooters of all ages. The barrel utilizes Browning’s back-bore Vector Pro dimensions which minimize shot deformation and maximize pattern uniformity, consistency and density. It has a high post, floating vent rib with ivory front and mid-bead sights. The BT-99 features an extractor only and a chrome-plated chamber to resist the toll thousands of shells can take on lesser quality guns; beavertail forearm helps absorb recoil and assist hand-eye coordination; Graco Pro-fit adjustable comb offers shim adjustments by 1/32″ indexed cast adjustment and differential cast adjustment to pull the comb away from the face under recoil; adjustable pad plate sized for Inflex recoil pad which offers infinite adjustment of recoil pad location.
Browning 017081401 BT-99 Full Size 12 Gauge Break Open 2.75″ 1rd 34″ Satin Blued Back-Bored Vent Rib Barrel, Steel Receiver, Grade I Black Walnut Graco Pro Fit Adjustable Stock, Right Hand
$2,059.99
Out of stock
| Weight | 4.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.60 × 10.00 × 3.40 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Receiver Description | Blued Steel |
| Stock Finish Group | Brown |
| OAL | 51" |
| Chamber | 2.75" |
| Barrel Length | 34" |
| FireArm | yes |
| Stock Description | Graco Pro Fit Adjustable |
| Chokes Included | Improved Modified |
| Trigger | Gold Plated |
| Barrel Length Range | 34" to 34.99" |
| Barrel Description | Back-Bored Vent Rib |
| Choke Configuration | Invector-Plus Flush |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Hand | Right Hand |
| Weight | 8.50 lbs |
| Sights | Ivory Bead Front/Mid-Bead Rear |
| Safety | No |
| Action | Break Open |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Capacity | 1rd |
| UPC | 023614442226 |
| MPN | 017081401 |
| Brand | Browning |






Reviews
There are no reviews yet.