Turkey hunters have trusted Double X by Winchester for decades. The copper-plated shot is protected by Grex buffering and hits hard, consistently dropping gobblers every year for tens of thousands of turkey hunters.
Winchester Ammo STH12355 Double X High Velocity Turkey 12Gauge 3.50″ 2oz 5Shot 10 Per Box/10 Case
$27.99
1053 in stock
| Weight | 1.6500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.10 × 3.30 × 1.80 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Rounds Per Box | 10 |
| Length | 3.50" |
| Shot Size | 5 |
| Muzzle Velocity | 1300 fps |
| Ounces | 2 oz |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Boxes Per Case | 10 |
| Application | Hunting |
| UPC | 020892012219 |
| MPN | STH12355 |
| Brand | Winchester Ammo |






Reviews
There are no reviews yet.