Sig’s Elite Defense features a V-Shaped jacket with skives and scores to provide controlled, uniform expansion. A patented stacked hollow point bullet design features an additional hollow point cavity. Unique, toothed cannelure ensures maximum weight retention and terminal retention. Nickel-coated cases provide enhanced lubricity, superior corrosion resistance, and reliable feeding and extraction.
Sig Sauer E45AP220 Elite Performance 45ACP 230gr V-Crown Jacketed Hollow Point 20 Per Box/10 Case
$19.99
Out of stock
| Weight | 0.9950 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.20 × 2.60 × 1.50 in |
| Casing Material | Nickel-Plated Brass |
| Application | Home Defense |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Caliber | 45 ACP |
| Muzzle Energy | 352 ft lbs |
| Muzzle Velocity | 830 fps |
| Bullet Type | V Crown Jacketed Hollow Point |
| Bullet Coating | Ducta-Bright 7A |
| Boxes Per Case | 10 |
| Bullet Weight | 230 gr |
| Rounds Per Box | 20 |
| UPC | 798681501687 |
| MPN | E45AP220 |
| Brand | Sig Sauer |






Reviews
There are no reviews yet.