Double X Buckshot provides ultimate high-velocity, knock-down performance in the field. With copper plated hard buckshot for long-range performance, Double X has been trusted by generations of hunters who demand quality and consistency.
Winchester Ammo SB12300 Double X High Velocity 12Gauge 3″ 12Pellets 00Buck Shot 5 Per Box/50 Case
$18.99
1748 in stock
| Weight | 0.6500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.20 × 2.90 × 1.10 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Shot Size | 00 Buck |
| Muzzle Velocity | 1450 fps |
| Rounds Per Box | 5 |
| Shot Type | Buffered |
| Ounces | 12 Pellets |
| Length | 3" |
| Boxes Per Case | 50 |
| Application | Hunting |
| UPC | 020892017320 |
| MPN | SB12300 |
| Brand | Winchester Ammo |






Reviews
There are no reviews yet.