The PDX1 Defender ammunition features a distinctive black hull and black oxide high-base head. The result is the ideal personal defense load for short-range engagement with the performance needed to stop threats.
Winchester Ammo S413PDX1 PDX1 Defender Combo 410Gauge 3″ 4Defense Discs/16 BBs Shot 10 Per Box/10 Case
$23.99
2000 in stock
| Weight | 0.7500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.10 × 2.50 × 1.00 in |
| Muzzle Velocity | 750 fps |
| Application | Home Defense |
| HazAir | Yes |
| Shot Type | Grex Buffering |
| FireArm | No |
| Rounds Per Box | 10 |
| Shot Size | 4 Defense Discs/16 BBs |
| Gauge | 410 Gauge |
| Length | 3" |
| Boxes Per Case | 10 |
| UPC | 020892020344 |
| MPN | S413PDX1 |
| Brand | Winchester Ammo |






Reviews
There are no reviews yet.