Ultimate Fast Lead takes your upland hunt to the next level. Loaded with only premium components, such as Kent’s proprietary Diamond Shot, providing unmatched uniformity for consistently tight patterns. This highly polished shot retains its shape and is harder than standard lead shot for increased energy transfer, because every shot counts. From small game to wary late-season birds, Kent have the right load for you.
Kent Cartridge K122UFL406 Ultimate Fast Lead 12Gauge 2.75″ 1 3/8oz 6Shot 25 Per Box/10 Case
$25.99
85 in stock
| Weight | 2.9500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.30 × 4.20 × 2.50 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Muzzle Velocity | 1475 fps |
| Length | 2.75" |
| Hull Material | Plastic |
| Brass Length Type | High |
| Shot Size | 6 |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Rounds Per Box | 25 |
| Ounces | 1 3/8 oz |
| Boxes Per Case | 10 |
| Application | Hunting |
| UPC | 656308402161 |
| MPN | K122UFL406 |
| Brand | Kent Cartridge |






Reviews
There are no reviews yet.