A powerful reminder of revered German engineering, the Windicator continues to hold a proud position in the EAA line-up year after year. Its straightforward design leaves little room for complication; sturdy, reliable, and ready when you need it. The Windicator features a DA/SA trigger with a hammer block safety, spurred hammer, and shrouded ejection rod. It has a 6-round capacity, fixed sights, and molded rubber grip. This 357 Magnum has a steel frame with a 2″ barrel and a blued metal finish.
Weihrauch Guns 770130 Windicator 357 Mag 6rd 2″ Blued Steel Barrel & Cylinder, Compact Steel Frame w/Exposed Hammer, Ramp Front/Fixed Rear Sights, Finger Grooved Black Rubber Grip
$394.99
Out of stock
| Weight | 2.4750 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.50 × 6.50 × 2.30 in |
| OAL | 7" |
| Caliber | 357 Mag |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Action | DA/SA |
| Frame Description | Blued Steel |
| Sights | Ramp Front/Fixed Rear |
| Weight | 30.40 oz |
| Barrel Finish | Blued |
| Cylinder Finish | Blued |
| Frame Size | Compact |
| Grips | Black Finger Grooved Rubber |
| Barrel Length | 2" |
| UPC | 741566103605 |
| MPN | 770130 |






Reviews
There are no reviews yet.