From upland birds to waterfowl, to fast-moving clays, Weatherby’s Orion over/under handles them all with exceptional double gun performance. It features a traditional boxlock design, forged steel receiver and rich grade “A” walnut stock. A rock-solid, beautiful shotgun that delivers that exceptional balance and effortless swing through. The Orion I provides the hunter with a smooth swing, whether the need is claiming birds or shattering clays. The low profile receiver creates a natural shouldering of the shotgun allowing the shooter to acquire the target faster. The automatic ejectors throws empty shells clear and with the combined vent-rib with single brass bead front sight a shooter can quickly reload and be back on target in a moment.
Weatherby OR11228RGG Orion I Full Size 12 Gauge Break Open 3″ 2rd 28″ Gloss Black Vent Rib Barrel, Steel Receiver, Fixed w/Prince of Whales Grip Walnut Stock, Right Hand
$1,170.99
33 in stock
| Weight | 9.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.60 × 7.50 × 3.50 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 28" |
| Weight | 7 lbs |
| Stock Finish Group | Brown |
| Chokes Included | Full/Improved Cylinder/Modified |
| Sights | Brass Bead Front |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Safety | Tang |
| Capacity | 2rd |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Receiver Description | Steel |
| Chamber | 3" |
| Choke Configuration | Multi-Choke |
| Action | Break Open |
| OAL | 45.75" |
| Stock Description | Fixed w/Prince of Whales Grip |
| Barrel Description | Vent Rib |
| UPC | 747115425488 |
| MPN | OR11228RGG |
| Brand | Weatherby |






Reviews
There are no reviews yet.