The Cobra III pump action shotgun that allows you to shoot light target loads to heavy waterfowl loads. It utilizes a Beretta/Benelli Mobil Threads removable choke system, includes three choke tubes (IC, M, F), choke box, and wrench. The Cobra III also features a highly durable stock with rubber recoil pad and swivel studs. The chrome-lined barrel has a fiber optic sight and vent rib. This 20 gauge Field model features an overall black finish.
TriStar 23152 Cobra III Field 20 Gauge 3″ 5+1 28″ Black Barrel/Receiver, Black Synthetic Stock Includes 3 MobilChoke
$343.99
5 in stock
| Weight | 7.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.70 × 7.50 × 2.80 in |
| Barrel Length | 28" |
| Gauge | 20 Gauge |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Weight | 6.80 lbs |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| Choke Configuration | MobilChoke |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Action | Pump |
| Chamber | 3" |
| Barrel Description | Vent Rib Chrome-Lined |
| Safety | Crossbolt |
| UPC | 713780231525 |
| MPN | 23152 |
| Brand | TriStar |






Reviews
There are no reviews yet.