Taylor’s & Co. Model 1873 Cattleman single-action is a classic western six-shot revolver. It is manufactured using the highest quality standards available. The frame is forged which results in better grain structure and strength, making it ideal for competitive shooting. The “New Model” Frame Cattleman features case-hardened frame/hammer, blued steel parts, smaller Navy-size walnut grip, wider front fixed blade & rear notch sights, and spring-retained quick release cylinder pin. This 45LC Taylor Tuned model features hand polishing and lighter hammer/trigger pull with custom springs. It has a 4.75″ barrel.
Taylors & Company 700ADE 1873 Cattleman New Model 45 Colt (LC) 6rd 4.75″ Blued Cylinder & Barrel Color Case Hardened Steel Frame Walnut Navy Size Grip (Taylor Tuned)
$826.99
Out of stock
| Weight | 3.0200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.90 × 7.80 × 2.10 in |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| Frame Description | Taylor Polished Color Case Hardened Steel |
| Cylinder Finish | Taylor Polished Blued |
| Barrel Finish | Taylor Polished Blued |
| Grips | Walnut Navy Size |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Weight | 39.20 oz |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Sights | Fixed Front, Notched Rear |
| Action | SAO |
| OAL | 10.30" |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Barrel Length | 4.75" |
| UPC | 858944006462 |
| MPN | 550887DE |
| Brand | Taylors and Company |






Reviews
There are no reviews yet.