Taylor’s & Co. Model 1873 Cattleman single-action is a classic western six-shot revolver. It is manufactured using the highest quality standards available. The frame is forged which results in better grain structure and strength, making it ideal for competitive shooting. The Photo Engraved Cattleman features a new model forged frame and “white-heat treated” finish. The engraving pattern has mixed elements of floral, cross-hatch, and stippling. This 45LC model has a 5.5″ barrel, walnut grip, and fixed blade front with rear notch sights.
Taylors & Company 550898 1873 Cattleman 45 Colt (LC) Caliber with 5.50″ Barrel, 6rd Capacity Cylinder, Overall White Photo Engraved Finish Steel & Walnut Grip
$1,119.99
Out of stock
| Weight | 3.1150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.90 × 7.70 × 2.10 in |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| Frame Description | White Photo Engraved Steel |
| Cylinder Finish | White Photo Engraved |
| Barrel Finish | White Photo Engraved |
| Weight | 40 oz |
| Sights | Blade Front, Notched Rear |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| OAL | 11.10" |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Grips | Walnut |
| Barrel Length | 5.50" |
| Action | SAO |
| UPC | 839665001004 |
| MPN | 550898 |
| Brand | Taylors and Company |






Reviews
There are no reviews yet.