The Ranch Hand is built on the cattleman model forged frame. It features all the best qualities of the cattleman design while boasting the flashy brass backstrap & triggerguard. Besides the brass grip frame, the Ranch hand features a case hardened frame with the remaining blued steel parts, and a smaller Navy-size walnut grip.
Taylors & Company 550847 Ranch Hand 45 Colt (LC) Caliber with 5.50″ Blued Finish Barrel, 6rd Capacity Blued Finish Cylinder, Color Case Hardened Finish Steel Frame & Walnut Grip
$496.99
3 in stock
| Weight | 3.1100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.90 × 7.80 × 2.10 in |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| Weight | 36 oz |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Barrel Finish | Blued |
| Cylinder Finish | Blued |
| Grips | Walnut |
| Barrel Length | 5.50" |
| Action | SAO |
| Frame Description | Color Case Hardened Steel |
| Frame Size | Standard |
| OAL | 11" |
| Sights | Blade Front, Notched Rear |
| UPC | 839665001851 |
| MPN | 550847 |
| Brand | Taylors and Company |






Reviews
There are no reviews yet.