Among the rifles that have proudly descended from the legendary American late eighteen hundreds era, there is this classic single shot rifle designed for long range target shooting. The broached rifled barrel is made of high carbon steel and comes in a matte blue finish. The frame is case hardened and is equipped with a single-set trigger action. This rifle features a checkered forend and straight stock with a cheek piece and a large butt plate. The tang is drilled and tapped to mount a tang sight on as well.
Taylors & Company 550320 1885 High Wall 38-55 Win Caliber with 1rd Capacity, 30″ Blued Barrel, Color Case Hardened Metal Finish & Walnut Fixed Pistol Grip Stock Right Hand (Full Size)
$1,549.99
Out of stock
| Weight | 6.3300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 53.00 × 9.00 × 2.50 in |
| Stock Finish Group | Brown/Tan |
| Trigger | Single-Set |
| Caliber | 38-55 Win |
| Capacity | 1 |
| Receiver Material | Steel |
| Stock Description | Fixed Pistol Grip |
| FireArm | yes |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Length | 30" |
| Barrel Length Range | 30" to 30.99" |
| Weight Range | 11 lbs to 11.99 lbs |
| Action | Break Open |
| OAL | 48.81" |
| Weight | 11.90 lbs |
| Metal Finish Group | Color Case Hardened |
| Sights | Blade Front/Buckhorn Rear |
| UPC | 839665002735 |
| MPN | 550320 |
| Brand | Taylors and Company |






Reviews
There are no reviews yet.