Lightweight. Low recoil. Exceptionally reliable. The all-new Taurus 942 is an 8-shot revolver that’s ideal for concealed carry, recreational shooting and skills training.
Taurus 2942021 942 22 LR 8rd 2″ Barrel, Overall Matte Black Finish Steel & Finger Grooved Black Polymer Grip
$399.99
Out of stock
| Weight | 1.9650 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.80 × 6.20 × 1.90 in |
| Grips | Black Finger Groove |
| OAL | 6.60" |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Action | DA/SA |
| Sights | Ramp Front, Adjustable Rear |
| Frame Description | Steel Frame |
| Cylinder Finish | Matte Black |
| Barrel Finish | Matte Black |
| Frame Size | Small |
| Caliber | 22 LR |
| Capacity | 8rd |
| Barrel Length | 2" |
| Weight | 23.60 oz |
| UPC | 725327618287 |
| MPN | 2-942021 |
| Brand | Taurus |






Reviews
There are no reviews yet.