The Taurus Judge is named for the many judges who carry it into the courtroom for their protection and it is capable of chambering both 410 Bore 2.50″ and the 45 Colt. This combo is ideal for short distances, where most altercations occur and for longer distances with the 45 Colt ammo. This model is fully customized with fixed rear sights, fiber optic front sights.
Taurus 2441031T Judge 45 Colt (LC)/410 Bore 5rd 3″ Matte Black Oxide Steel Barrel, Cylinder & Frame, Black Ribber Grip, Exposed Hammer
$503.99
117 in stock
| Weight | 2.6550 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.40 × 6.10 × 1.90 in |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Barrel Finish | Matte Black Oxide |
| FireArm | yes |
| Caliber | 45 Colt (Long Colt) |
| Weight | 29 oz |
| Capacity | 5rd |
| Sights | Fiber Optic Front/Fixed Rear |
| Hammer Style | Exposed |
| Action | DA/SA |
| Cylinder Finish | Matte Black Oxide |
| Grips | Black Rubber |
| Barrel Length | 3" |
| Frame Description | Steel Frame |
| Frame Size | Compact |
| OAL | 9.50" |
| UPC | 725327602118 |
| MPN | 2-441031T |
| Brand | Taurus |






Reviews
There are no reviews yet.