The G3 comes ready for duty with design features that accept key user-installed aftermarket upgrades. Featuring generous stippling patches across the grip for maximum control and retention in any shooting condition; an ergonomic palm swell; and side-frame Memory Pads that provide quick, positive hand positioning; Picatinny rail; striker block safety, trigger safety and loaded chamber indicator. Includes two magazines.
Taurus 1G3B94117 G3 9mm Luger 17+1 4″ Barrel, Black Finish Picatinny Rail Frame, Serrated Matte Black Tenifer Steel Slide, Polymer Grip Includes 2 Mags
$286.99
25 in stock
| Weight | 2.4050 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.40 × 6.10 × 1.90 in |
| Action | SA w/Restrike |
| Safety | Striker Block/Trigger |
| Caliber | 9mm Luger |
| Sight Configuration | Fixed Front/Adj Rear |
| Barrel Length | 4" |
| FireArm | yes |
| Slide Description | Serrated |
| Grips | Black Polymer |
| Frame Finish | Black |
| Capacity | 17+1 |
| UPC | 725327629368 |
| MPN | 1-G3B941-17 |
| Brand | Taurus |






Reviews
There are no reviews yet.