The Cross-Magnum Sawtooth Series combines the one-piece Cross Magnum receiver with a 24″ PROOF Research Carbon Fiber precision barrel. This combination delivers lightweight performance and pinpoint accuracy in a high-country hunting rifle. Features include an ultra-light folding adjustable precision stock; lightweight ARCA/M-LOK handguard with dual slings points; Cerakote finish; 2-Stage Adjustable Match Trigger; Stainless Steel heavy profile Radial Brake, reduces felt recoil by up to 45% and Picatinny Rail. Every rifle comes Certified SUB-1 MOA with the target included in the box.
Sig Sauer CROSSMAG300PRC24BSAW Cross 300 PRC 6+1 24″
$2,699.99
49 in stock
| Weight | 11.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46.50 × 11.30 × 4.30 in |
| Capacity | 6+1 |
| OAL | 47.10" |
| Barrel Description | Proof Research CF Threaded |
| Twist | 1:9" |
| Barrel Length | 24" |
| FireArm | yes |
| Action | Bolt |
| Receiver Material | Aluminum |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Safety | Ambidextrous |
| Trigger | Adj Two-Stage Match |
| Sights | None |
| Stock Description | Precision Adj Folding |
| Stock Finish Group | Green |
| Caliber | 300 PRC |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Weight | 8.10 lbs |
| Muzzle | Radial Muzzle Brake |
| UPC | 798681700769 |
| MPN | CROSSMAG300PRC24BSAW |
| Brand | Sig Sauer |






Reviews
There are no reviews yet.