The Sig Cross was designed and built from the ground up at the Sig Sauer research and development facilities in New Hampshire with the input of hunters, military snipers and elite long-range shooters. The Cross rifle was created to meet the demands of both precision long-range shooting and extreme back country hunting. The rifle features the lightest, most portable rifle in its class, folding precision-style stock, one piece receiver for increased accuracy, 2 Stage adjustable match trigger and a free floating M-LOK handguard. Designed and built in the USA.
Sig Sauer CROSS30816B Cross 308 Win 5+1 16″ Barrel, Black Anodized Metal Finish, Black Sig Precision Adjustable Folding Stock, Curved 2 Stage Match Trigger, Black Polymer Grip
$1,699.99
100 in stock
| Weight | 9.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.50 × 13.50 × 4.50 in |
| Sights | Optic Ready |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| OAL | 26"- 36.50" |
| Twist | 1:10" |
| Safety | Thumb |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| Caliber | 308 Win |
| Action | Bolt |
| Receiver Material | Aluminum |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Stock Description | Precision Adj Folding |
| Barrel Description | Precision SS Taper-Lok |
| Weight | 6.50 lbs |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Muzzle | Threaded |
| Barrel Length | 16" |
| Trigger | Two Stage Match |
| UPC | 798681625789 |
| MPN | CROSS30816B |
| Brand | Sig Sauer |






Reviews
There are no reviews yet.