The MR920P is a compact-sized pistol that is designed to work with existing G19 holsters, magazines and gear. The compensator will significantly improve shot-to-shot times and lessen felt recoil. The MR920s frame features configurable ergonomics. Featuring the customizable ergonomics and unmatched recoil control. The MR920 frame features interchangeable backstraps; extended beavertail; aggressive trigger guard undercut; aggressive wrap-around grip texture; directional serrations in the front and rear of the slide and a thinned profile at grasping locations; match-grade barrel is conventionally rifled, spiral-fluted; drop-safe, flat-faced aluminum trigger; optic cut, can accommodate most major brands of RDS optics directly mounted to the slide, without intervening plates or adapters. Includes two magazines.
SHADOW SS-1212 MR920P 9MM BLK
$1,169.99
27 in stock
| Weight | 3.0500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.70 × 8.90 × 3.30 in |
| Slide Description | Optic Cut/Serrated/Window Cut |
| Barrel Length | 4.25" |
| Sight Configuration | Tritium Night Sight Front/Black Serrated Rear |
| Caliber | 9mm Luger |
| Grips | Black Interchangeable Backstrap |
| FireArm | yes |
| Frame Finish | Black |
| Safety | No |
| Action | Striker Fire |
| Capacity | 15+1 |
| UPC | 810120314570 |
| MPN | SS1212 |
| Brand | COOL GUNS |






Reviews
There are no reviews yet.