This is excellent ammo for practice, recreational shooters, serious competitive handgun shooting sports, Bullseye competitors shooting, action pistol shooting matches, and silhouette shooters. Also an excellent home defense round.
Sellier & Bellot SB857JSA Rifle 8mmMauser 196gr Full Metal Jacket 20 Per Box/20 Case
$21.99
Out of stock
| Weight | 1.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.30 × 3.30 × 1.20 in |
| Bullet Type | Full Metal Jacket |
| Casing Material | Brass |
| Application | Target Shooting |
| Boxes Per Case | 20 |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Caliber | 8mm Mauser |
| Bullet Weight | 196 gr |
| Muzzle Energy | 2850 ft lbs |
| Muzzle Velocity | 2559 fps |
| Rounds Per Box | 20 |
| UPC | 754908511815 |
| MPN | SB857JSA |
| Brand | Sellier & Bellot |






Reviews
There are no reviews yet.