Sellier & Bellot buckshot is ideal for hunting, taking kids hunting or home defense.
Sellier & Bellot SB12BSC Hunting 12Gauge 2.75″ 12Pellets 1 1/4oz 00Buck Shot 25 Box/10 Case
$16.99
Out of stock
| Weight | 3.0500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.40 × 4.20 × 2.70 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Ounces | 1 1/4 oz |
| Length | 2.75" |
| Hull Material | Plastic |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Shot Type | Buckshot |
| Muzzle Velocity | 1181 fps |
| Shot Size | 00 Buck |
| Rounds Per Box | 25 |
| Boxes Per Case | 10 |
| Application | Hunting |
| UPC | 754908532988 |
| MPN | SB12BSC |
| Brand | Sellier & Bellot |






Reviews
There are no reviews yet.