The 93R17 FSS bolt action rifle helps heighten the fun of rimfire shooting while maintaining Savage standards of meticulous crafting with the balance of modern, high-tech methods and old-world hand craftsmanship. It has a built-in adjustability AccuTrigger that provides a crisp, clean trigger pull, which enhances accuracy. This model features a two-position safety located immediately behind the bolt handle. It also features a stainless steel barrel, black synthetic stock with cut checkering and a detachable box magazine.
Savage Arms 96712 93R17 FSS 17 HMR Caliber with 5+1 Capacity, 21″ Barrel, Matte Stainless Metal Finish, Matte Black Synthetic Stock & AccuTrigger Right Hand (Full Size)
$379.99
25 in stock
| Weight | 6.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.90 × 6.10 × 3.20 in |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Twist | 1:9" |
| Weight | 5 lbs |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Safety | Two-Position |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| Action | Bolt |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Length Range | 21" to 21.99" |
| Barrel Description | Button-Rifled |
| OAL | 39.50" |
| Caliber | 17 HMR |
| Metal Finish | Stainless Steel |
| Metal Finish Group | Silver/Gray |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Trigger | AccuTrigger |
| Barrel Length | 21" |
| UPC | 062654967122 |
| MPN | 96712 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.