The Savage B17 FVSR rifle is suppressor ready and features a black synthetic stock, 16.25″ black carbon steel barrel, a detachable rotary magazine, and an AccuTrigger that gives a shooter the flexibility to set the trigger pull to their individual preferences.
Savage Arms 70803 B17 FV-SR Full Size Bolt Action 17 HMR 10+1 16.25″ Threaded/Heavy Barrel, Matte Blued Metal Finish & Matte Black Synthetic Stock
$384.99
53 in stock
| Weight | 7.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.90 × 6.00 × 3.20 in |
| Metal Finish | Blued |
| Twist | 1:9" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Capacity | 10+1 |
| Sights | Integrated Base |
| FireArm | yes |
| Safety | Tang |
| Action | Bolt |
| Barrel Description | Heavy Button Rifled |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Stock Description | Fixed |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Weight | 6.20 lbs |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Muzzle | Threaded |
| Caliber | 17 HMR |
| Barrel Length | 16.25" |
| Trigger | AccuTrigger |
| OAL | 39" |
| UPC | 062654708039 |
| MPN | 70803 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.