Savage Arms Axis smooth bolt-action centerfire rifle blends performance and impressive accuracy. It features button-rifled, sporter, carbon steel barrel; recoil pad vents; contoured grip and forend; synthetic stock.
Savage Arms 58121 Axis Full Size 400 Legend 4+1 20″ Matte Black Button-Rifled Barrel Matte Black Drilled & Tapped Carbon Steel Receiver Fixed Matte Black Synthetic Stock Right Hand
$414.99
Out of stock
| Weight | 8.1500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48.50 × 8.00 × 3.50 in |
| Caliber | 400 Legend |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Length | 20" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Safety | 3-Position |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Action | Bolt |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Stock Description | Fixed |
| OAL | 42.50" |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Barrel Description | Button-Rifled |
| Weight | 6.30 lbs |
| Twist | 1:16" |
| UPC | 011356581211 |
| MPN | 58121 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.