When speed is the name of the game, the straight-pull action at the heart of IMPULSE Big Game delivers like no other bolt-action can. This new American made Savage rifle is instinctive and fast and every inch of the rifle encompasses breakthrough technology for repeat accuracy and enhanced safety. IMPULSE Big Game is built for long range stopping power. Magnum power has never been this fast.
Savage Arms 57647 Impulse Big Game 6.5 Creedmoor 4+1 Hazel Green Cerakote 22″ Threaded Barrel, KUIU Verde 2.0 Fixed AccuStock with AccuFit, Includes Detachable Box Mag
$1,298.99
Out of stock
| Weight | 11.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49.00 × 8.30 × 3.20 in |
| Weight | 8.80 lbs |
| Twist | 1:8" |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Sights | Integrated Base |
| FireArm | yes |
| Barrel Description | Fluted |
| OAL | 43.50" |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 22" |
| Action | Bolt |
| Receiver Material | Aluminum |
| Stock Description | Fixed AccuStock w/AccuFit |
| Caliber | 6.5 Creedmoor |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Muzzle | Threaded |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Trigger | AccuTrigger |
| Metal Finish Group | Green |
| UPC | 011356576477 |
| MPN | 57647 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.