The redesigned AXIS 2 XP offers hunters even better out-of-the-box performance at the same affordable price. In addition to a new look with improved ergonomics, the AXIS 2 XP is loaded with features that deliver tack-driving accuracy on every shot, including the user-adjustable AccuTrigger and thread-in headspacing. The updated bolt handle with a sleek, ergonomic design delivers on functionality. This bolt handle will help to enhance user control and comfort during operation, especially in adverse conditions like rain or cold weather. Factory mounted and boresighted 3-9×40 scope with fully multi-coated lenses and tool-less windage & elevation adjustments.
Savage Arms 32164 Axis 2 XP Combo 7mm-08 Rem 4+1 22″ Black Sporter Barrel, Black Drilled & Tapped Steel Receiver, Fixed Flat Dark Earth Synthetic Stock, Right Hand, Boresighted 3-9×40
$528.99
Out of stock
| Weight | 10.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49.00 × 8.50 × 3.80 in |
| Trigger | Adj AccuTrigger |
| Stock Finish Group | Brown |
| Receiver Material | Steel |
| FireArm | yes |
| Twist | 1:9.50" |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 22" |
| Action | Bolt |
| Barrel Description | Sporter |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Sights | None |
| Stock Description | Fixed |
| OAL | 42.50" |
| Caliber | 7mm-08 Rem |
| Weight | 7.70 lbs |
| UPC | 011356321640 |
| MPN | 32164 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.