The redesigned AXIS 2 Compact Model offers hunters even better out-of-the-box performance at the same affordable price. With improved ergonomics, the AXIS 2 Compact is loaded with features that deliver tack-driving accuracy on every shot, including the user-adjustable AccuTrigger and thread-in headspacing. The updated bolt handle with a sleek, ergonomic design delivers on functionality. This bolt handle will help to enhance user control and comfort during operation, especially in adverse conditions like rain or cold weather.
Savage Arms 32125 Axis 2 Compact 350 Legend 4+1 20″ Matte Black Heavy Sporter Barrel, Matte Black Drilled & Tapped Carbon Steel Receiver, Fixed Matte Gray Synthetic Stock, Right Hand
$366.99
23 in stock
| Weight | 9.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49.00 × 8.50 × 3.80 in |
| Barrel Description | Heavy Sporter |
| Trigger | Adj AccuTrigger |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Length | 20" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Action | Bolt |
| Caliber | 350 Legend |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Stock Description | Fixed |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| OAL | 39.50" |
| Stock Finish Group | Gray |
| Weight | 6.30 lbs |
| Twist | 1:16" |
| UPC | 011356321251 |
| MPN | 32125 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.