An all-around hunting rifle needs to stand up to the elements, no matter the conditions. Savage teamed up with Hogue to introduce the 110 Trail Hunter Lite. Hogue Overmolded rifle stocks provide outstanding performance and grip. The full coverage rubber overmold on the stock provides the user with a superior hold on the rifle in all conditions. The Cerakote ceramic coating on the barreled action helps to seal out the worst that mother nature can dish out.
SAV 58315 110 TRPHY TRL HNTR LTE LH 270 20
$638.99
Out of stock
| Weight | 0.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.00 × 0.00 × 0.00 in |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Weight | 7 lbs |
| Barrel Length | 20" |
| OAL | 41.10" |
| Twist | 1:10" |
| Safety | 3-Position |
| Barrel Description | Fluted Threaded |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Action | Bolt |
| Stock Finish Group | Black |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Sights | None |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Hand | Left Hand |
| Stock Description | Hogue OverMolded |
| Caliber | 270 Win |
| Trigger | AccuTrigger |
| UPC | 011356583154 |
| MPN | 58315 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.