The AXIS 2 PRO offers hunters a new look with improved ergonomics. Featuring user-adjustable AccuTrigger; thread-in headspacing; threaded barrel; one-piece rail and an updated bolt handle with a sleek, ergonomic design delivers on functionality. *Note- the Forest SP camo has an added textured coating.
SAV 32395 AXIS 2 PRO FOREST SP CAMO 6MMARC
$608.99
Out of stock
| Weight | 0.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.00 × 0.00 × 0.00 in |
| Stock Description | Fixed w/Pistol Grip |
| Barrel Description | Spiral Fluted Threaded |
| Twist | 1:7.50" |
| Trigger | Adj AccuTrigger |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| OAL | 40.50" |
| Barrel Length | 20" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Weight | 6.80 lbs |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Action | Bolt |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Caliber | 6mm ARC |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| UPC | 011356323958 |
| MPN | 32395 |
| Brand | Savage |






Reviews
There are no reviews yet.