The Sauer 505 features a steel receiver with saddle mount; adjustable Quattro trigger; easy manual cocking; adjustable trigger pull weight; safe maglock; cold hammer rifled barrel; modular versatility- one system 19 calibers and stock exchange.
Sauer 80117092 505 Lux Full Size 223 Rem 3+1 20″ Matte Blued Threaded Barrel, Matte Blued Saddle Mount Steel Receiver, Grade 5 Wood Fixed Stock
$5,198.99
Out of stock
| Weight | 0.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.00 × 0.00 × 0.00 in |
| Capacity | 3+1 |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Length | 20" |
| Stock Finish Group | Brown |
| FireArm | yes |
| Action | Bolt |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Sights | None |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Threaded |
| OAL | 40" |
| Caliber | 223 Rem |
| Weight | 7.80 lbs |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| UPC | 810496024813 |
| MPN | 80117092 |
| Brand | Sauer |






Reviews
There are no reviews yet.