Chambered in 9mm, the SAR9 Compact is the perfect balance between a micro and full-size pistol. Its small and light enough to be easily concealed and comfortably carried, yet has the capacity of a full-size pistol. The SAR9 Compact features a hammer-forged barrel with recessed crown; rear sight, tabbed trigger safety, firing pin black and hammer block and polymer frame. Includes two 15rd magazines and interchangeable backstrap and side plates.
SAR USA SAR9CG3BR SAR9 C Gen3 Compact Frame 9mm Luger 15+1 4″ Black Steel Barrel, Bronze Steel Slide, Bronze Polymer Frame w/Picatinny Rail, Black Interchangeable Backstrap Grip
$549.99
4 in stock
| Weight | 3.8700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.20 × 9.40 × 2.70 in |
| Caliber | 9mm Luger |
| Frame Finish | Bronze |
| Grips | Black Interchangeable Backstrap |
| Barrel Length | 4" |
| Safety | Trigger |
| FireArm | yes |
| Slide Description | Serrated |
| Action | SAO |
| Capacity | 15+1 |
| UPC | 810075873771 |
| MPN | SAR9CG3BR |
| Brand | Sar USA |






Reviews
There are no reviews yet.