The Rock Standard compact pistol built in traditional classic Series 70 design. Features a button rifled barrel; rear slant serrations on slide; traditional rollover ejection port; angled snag free low profile rear sight; skeletonize gammer, beavertail grip safety and safety lock; grip is a double diamond checkered wood.
Rock Island 56865 Rock Standard FS Full Size 10mm Auto 8+1 5″ Stainless Steel Barrel & Serrated Slide, Matte Stainless Steel Frame w/Beavertail, Wood Double Checkered Grip
$753.99
Out of stock
| Weight | 0.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.00 × 0.00 × 0.00 in |
| Frame Finish | Matte Stainless |
| Capacity | 8+1 |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber | 10mm Auto |
| FireArm | yes |
| Slide Description | Serrated |
| Action | SAO |
| Safety | Grip/Thumb |
| Grips | Wood Double Checkered |
| UPC | 4806015568650 |
| MPN | 56865 |
| Brand | Armscor |






Reviews
There are no reviews yet.