The Model 700 SPS offers the unrivaled out-of-the-box accuracy and high-end performance you’ve come to expect from America’s most popular bolt-action centerfire rifle. Features include an improved, ergonomically designed synthetic stock, steel barrels and receivers drilled and tapped for scope mounts.
Remington Firearms (New) R84147 700 SPS Full Size 375 H&H Mag 3+1 26″ Matte Black Carbon Steel Barrel, Drilled & Tapped Carbon Steel Receiver, Matte Black w/Gray Panels Fixed Synthetic Stock
$914.99
Out of stock
| Weight | 0.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.00 × 0.00 × 0.00 in |
| OAL | 46.50" |
| Capacity | 3+1 |
| Caliber | 375 H&H Mag |
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 26" |
| Action | Bolt |
| Stock Finish Group | Black |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Sights | None |
| Stock Description | Fixed |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Weight | 7.63 lbs |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Trigger | Timney Impact |
| UPC | 810070689957 |
| MPN | R84147 |
| Brand | REM ARMS LLC FIREARMS |






Reviews
There are no reviews yet.