The Model 700 SPS offers the unrivaled out-of-the-box accuracy and high-end performance you’ve come to expect from America’s most popular bolt-action centerfire rifle. Features include an improved, ergonomically designed synthetic stock, stainless steel barrels and receivers drilled and tapped for scope mounts.
Remington Firearms (New) R27269 700 SPS Full Size 30-06 Springfield 4+1, 24″ Matte Stainless Steel Barrel & Receiver, Matte Black w/Gray Panels Fixed Synthetic Stock, Right Hand
$975.99
Out of stock
| Weight | 9.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 47.40 × 7.00 × 3.30 in |
| Metal Finish Group | Gray/Silver |
| Twist | 1:10" |
| Safety | Two-Position |
| Barrel Length | 24" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Caliber | 30-06 Springfield |
| Action | Bolt |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Trigger | Adjustable X-Mark Pro |
| Weight | 7.37 lbs |
| OAL | 44.50" |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Sights | None |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| UPC | 810070682033 |
| MPN | R27269 |
| Brand | REM ARMS LLC FIREARMS |






Reviews
There are no reviews yet.