The Remington Model 700 BDL features a high-gloss American walnut stock with a distinctive black fore-end cap, Monte Carlo comb raised cheek piece and cut checkering. Other features metalwork has deep bluing for beauty and protection; hinged magazine floorplate; sling swivel studs; hooded ramp front sight and adjustable rear sight and drilled and tapped.
Remington Firearms (New) R25805 700 BDL Full Size 308 Win 4+1 22″ Polished Blued Polished Blued Carbon Steel Receiver Gloss American Walnut Fixed Monte Carlo Stock Right Hand
$1,222.99
Out of stock
| Weight | 7.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 47.20 × 7.00 × 3.10 in |
| Stock Description | Monte Carlo |
| Sights | Hooded Ramp Front, Adjustable Rear |
| Stock Finish Group | Brown |
| Twist | 1:10" |
| FireArm | yes |
| Caliber | 308 Win |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 22" |
| Action | Bolt |
| Trigger | Adjustable X-Mark Pro |
| Weight | 7.37 lbs |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Barrel Description | Steel |
| OAL | 42.50" |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| UPC | 810070689582 |
| MPN | R25805 |
| Brand | REM ARMS LLC FIREARMS |






Reviews
There are no reviews yet.