The Model 870 pump-action shotgun is ultimate in strength, durability with a receiver machined from a single block of solid steel.
Remington Firearms (New) R25559 870 Tactical 12 Gauge Pump 3″ 4+1 18.50″ Matte Blued Barrel & Receiver, Satin Hardwood Wood Fixed Stock, Right Hand
$563.99
Out of stock
| Weight | 8.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48.00 × 7.10 × 3.20 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Chokes Included | C |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Barrel Length | 18.50" |
| Stock Finish Group | Brown |
| FireArm | yes |
| Weight | 7.12 lbs |
| Capacity | 4+1 |
| OAL | 38.50" |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Stock Description | Fixed |
| Action | Pump |
| Chamber | 3" |
| Sights | Bead Front |
| Hand | Right |
| Choke Configuration | Rem Choke |
| Safety | Crossbolt |
| UPC | 810070683863 |
| MPN | R25559 |
| Brand | REM ARMS LLC FIREARMS |






Reviews
There are no reviews yet.