Express Buckshot’s combination of heavy cushioning behind the shot column and a granulated polymer buffering helps maintain pellet roundness for tight even patterns. It is loaded with Remington’s Power-Piston one-piece wad for consistent patterns.
Remington Ammunition 26876 Express Buckshot 12Gauge 2.75″ 00Buck Shot 15 Per Box/5 Case
$26.99
1048 in stock
| Weight | 1.5300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.40 × 3.00 × 2.90 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Muzzle Velocity | 1325 fps |
| Length | 2.75" |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Shot Size | 00 Buck |
| Ounces | 9 Pellets |
| Application | Hunting |
| Boxes Per Case | 5 |
| Rounds Per Box | 15 |
| UPC | 047700320601 |
| MPN | 26876 |
| Brand | Remington Ammunition |






Reviews
There are no reviews yet.