Express Buckshot’s combination of heavy cushioning behind the shot column and a granulated polymer buffering helps maintain pellet roundness for tight even patterns. It is loaded with Remington’s Power-Piston one-piece wad for consistent patterns.
Remington Ammunition 20622 Express Buckshot 12Gauge 2.75″ 0Buck Shot 5 Per Box/50 Case
$6.99
703 in stock
| Weight | 0.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.20 × 2.60 × 1.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Length | 2.75" |
| Hull Material | Plastic |
| Shot Type | Buckshot |
| Rounds Per Box | 5 |
| Ounces | 12 Pellets |
| Application | Big Game |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Velocity | 1275 fps |
| Shot Size | 0 Buck |
| Boxes Per Case | 50 |
| UPC | 047700019703 |
| MPN | 20622 |
| Brand | Remington Ammunition |






Reviews
There are no reviews yet.