The Model 1 features fully ambidextrous controls; Cerakoted upper receiver, lower receiver and handguard together for perfect color match; extended aluminum hand guard w/Magpul M-LOK Modular Mounting System and integrated upper handguard; stainless steel anti-rotation pin; Radian Raptor-SD Suppressor-Optimized ambidextrous charging handle; Radian Talon Modular Ambidextrous 45/90 safety selector; ATC AR Gold Match grade trigger and 6-Position Mil-Spec receiver extension w/QD End Plate.
Radian Weapons R0505 Model 1 Pistol 300 Blackout 30+1 9″, OD Green Billet Rec/M-Lok Handguard, Smooth Buffer Tube (No Brace), Magpul Grip, Ambi Controls, Dead Air QD Flash Hider, Adj. Trigger
$3,034.99
1 in stock
| Weight | 2.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.00 × 13.00 × 5.00 in |
| Stock Material | Carbon Fiber |
| Stock Finish | Black |
| Safety | Ambidextrous Safety Lever |
| Action | Semi-Auto |
| Grips | Black Magpul |
| Capacity | 30+1 |
| Barrel Length Range | 9" to 9.99" |
| Barrel Length | 9" |
| FireArm | yes |
| Sights | None |
| Caliber | 300 Blackout |
| UPC | 817093027780 |
| MPN | R0505 |
| Brand | RADIAN WEAPONS |






Reviews
There are no reviews yet.