Golden Target has been designed for high-level, competitive shooters. These bullets are designed for the best flight properties. They have a very high BC, with a match boat tail and a price to suit most pockets.
Norma Ammunition 20160392 Dedicated Precision Golden Target Match 6mmCreedmoor 107gr Hollow Point Boat Tail 20 Per Box/10 Case
$31.99
Out of stock
| Weight | 1.0500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.70 × 3.20 × 1.20 in |
| Caliber | 6mm Creedmoor |
| Bullet Type | Hollow Point Boat Tail |
| Casing Material | Brass |
| Application | Target Shooting |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Boxes Per Case | 10 |
| Muzzle Velocity | 2138 fps |
| Rounds Per Box | 20 |
| Bullet Weight | 107 gr |
| Muzzle Energy | 3000 ft lbs |
| UPC | 7393923321509 |
| MPN | 20160392 |
| Brand | NORMA AMMUNITION (RUAG) |






Reviews
There are no reviews yet.