For the ultimate in shooting flexibility, the 590S Series cycles 3″ chamber w/1.75 short shell = 13+1 ,” 2.75″ = 8+1 or 3″ = 7+1 shells. Pick one shotshell length for specific shooting needs or simultaneously load any combination of those shell lengths. Standard features include dual extractors, twin action bars, steel-to-steel lockup and ambidextrous safety.
Mossberg 51602 590S 12 Gauge 3″ 7+1/8+1/13+1 20″ Matte Blued Barrel, Black Anodized Engraved Receiver, Black Synthetic Stock, Right Hand
$573.99
25 in stock
| Weight | 8.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.70 × 7.70 × 2.70 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Barrel Length | 20" |
| Sights | Ghost Ring |
| Capacity | 13+1 |
| Stock Description | Fixed Pistol Grip |
| FireArm | yes |
| Receiver Description | Engraved |
| Stock Finish Group | Black |
| Safety | Ambidextrous Top Tang |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Action | Pump |
| Chamber | 3" |
| Weight | 7.25 lbs |
| Hand | Right |
| Chokes Included | Cylinder Bore |
| OAL | 41" |
| Metal Finish Group | 13 |
| UPC | 015813516020 |
| MPN | 51602 |
| Brand | Mossberg |






Reviews
There are no reviews yet.