These Mossberg 590 Cruiser model is fit with Mossberg’s traditional pistol grip. A Top-Mounted safety with a high-visibility indicator allows for easy ambidextrous operation.
Mossberg 50697 590 Cruiser 12 Gauge 6+1 3″ 18.50″ Stand-Off Barrel, Dual Extractors, Matte Blued Metal Finish, Synthetic Pistol Grip Stock
$525.99
25 in stock
| Weight | 7.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.10 × 7.70 × 2.60 in |
| Capacity | 6+1 |
| Metal Finish | Matte Blued |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Barrel Length | 18.50" |
| Action | Pump |
| Stock Material | Synthetic |
| Stock Finish | Black |
| OAL | 31" |
| FireArm | yes |
| Weight | 5.75 lbs |
| Safety | Ambidextrous |
| Caliber | 18.50" |
| Grips | 5.75 lbs |
| Sights | White Dot Front |
| Stock Type | Stand-Off Breacher |
| UPC | 015813506977 |
| MPN | 50697 |
| Brand | Mossberg |






Reviews
There are no reviews yet.