The KRISS Vector 22 CRB is a dedicated, semi-automatic, rimfire sporting rifle that incorporates the iconic aesthetics and ergonomics of the KRISS Vector carbine design with the modern modularity of a free floating M-LOK hand guard. The Vector 22 is a one of a kind firearm engineered to fire the .22LR cartridge, and designed for rimfire competition, training, and small game hunting.
Kriss USA KV22CFD00 Vector 22 Gen II CRB Full Size 22 LR 10+1 16″ Black Chrome Moly Barrel Flat Dark Earth Cerakote Aluminum Receiver Flat Dark Earth 6 Position Stock Right Hand
$809.99
3 in stock
| Weight | 13.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.50 × 10.80 × 4.00 in |
| Metal Finish | Flat Dark Earth |
| OAL | 34.50"- 37.75" |
| Capacity | 10+1 |
| Receiver Material | Aluminum |
| Metal Finish Group | Brown/Tan |
| Safety | Ambidextrous Safety Lever |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Sights | Flip Up Front & Rear |
| Muzzle | Threaded |
| Barrel Length | 16" |
| Action | Semi-Auto |
| Trigger | Single Stage |
| Caliber | 22 LR |
| Stock Description | 6 Position |
| Stock Finish Group | Brown |
| FireArm | yes |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Barrel Description | Steel |
| Twist | 1:16" |
| Weight | 7.40 lbs |
| UPC | 811607032703 |
| MPN | KV22CFD00 |
| Brand | Kriss USA |






Reviews
There are no reviews yet.