The PMR30 operates on a hybrid blow back/locked-breech system, allowing for the use of a wide variety of ammunition as it adjusts depending on the pressure of the cartridge. It uses a flush fit, double stack Zytel nylon magazine with round count ports. The trigger is a crisp single action with an over travel stop. It has a thumb-activated ambidextrous safety lever. The slide locks back after the last shot and a manual slide lock lever is also provided. Features dual opposing extractors for reliability; heel magazine release to aid in magazine retention; Picatinny accessory rail under the barrel, urethane recoil buffer and captive coaxial recoil springs. The PMR30 disassembles for cleaning by removal of a single pin.
Kel-Tec PMR30TAN10 PMR30 22 WMR 10+1 4.30″ Black Fluted Steel Barrel, Black/Tan Serrated Slide, Tan Polymer Frame w/Picatinny Rail, Tan Textured Polymer Grip
$376.99
Out of stock
| Weight | 2.1450 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.70 × 9.50 × 2.70 in |
| Frame Finish | Tan |
| Barrel Length | 4.30" |
| Capacity | 10+1 |
| FireArm | yes |
| Grips | Tan Textured Polymer |
| Slide Description | Serrated |
| Action | SAO |
| Safety | Ambidextrous Safety Lever |
| Sight Configuration | HiViz Front & Rear |
| Caliber | 22 WMR |
| UPC | 640832009545 |
| MPN | PMR30TAN10 |
| Brand | Kel-Tec |






Reviews
There are no reviews yet.