Hornady’s Precision Hunter features a Heat Shield tip that resists the effects of aerodynamic heating and retains its shape to maintain the highest-in-class BC over its entire trajectory. A streamlined secant ogive with optimum boattail design, highly concentric AMP bullet jackets, and Heat Shield tip combine for radically superior aerodynamic efficiency. With high velocity, 0-400 yard impact. The thick shank of the jacket and high InterLock ring work to keep the core and jacket together providing 50-60% weight retention.
Hornady 81392 Precision Hunter 6mmCreedmoor 103gr Extremely Low Drag eXpanding 20 Per Box/10 Case
$46.99
Out of stock
| Weight | 0.9500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.20 × 3.00 × 1.20 in |
| Caliber | 6mm Creedmoor |
| Bullet Type | Extremely Low Drag-eXpanding |
| Casing Material | Brass |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Bullet Weight | 103 gr |
| Muzzle Energy | 2127 ft lbs |
| Boxes Per Case | 10 |
| Muzzle Velocity | 3050 fps |
| Application | Hunting |
| Rounds Per Box | 20 |
| UPC | 090255813920 |
| MPN | 81392 |
| Brand | Hornady |






Reviews
There are no reviews yet.