The Heritage Rough Rider handguns are built with numerous grip options and feature the same classic profile and precision action as their big-bore counterparts yet come chambered in .22 LR.
Heritage Mfg RR22NI4BW Rough Rider 22 LR 6 Shot, 4.75″ Black Nitride Steel Barrel, Black Nitride Zinc Alloy Frame, Black Cylinder, Black Laminate Grip, Manual Safety, Exposed Hammer
$129.99
Out of stock
| Weight | 2.5100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.50 × 5.60 × 1.70 in |
| Weight | 30.10 oz |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Sights | Fixed |
| Weight Range | 30 oz to 32 oz |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Action | SAO |
| Grips | Black Laminate |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Cylinder Finish | Black |
| Frame Description | Zinc Alloy Frame |
| Barrel Length | 4.75" |
| Caliber | 22 LR |
| OAL | 10.03" |
| UPC | 727962708613 |
| MPN | RR22NI4BW |
| Brand | Heritage Mfg |






Reviews
There are no reviews yet.